/ Weneryczne / Rzeżączka

Rzeżączka

rzeżączka - strzykawka

Rzeżączka jest jedną z powszechnie występujących chorób wenerycznych, prowadzących do bardzo poważnych i niebezpiecznych powikłań. Choroba ta może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Drogę zakażenia stanowi stosunek seksualny bez użycia prezerwatywy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że chorobą tą można zarazić się także odbywając stosunek oralny, bądź analny. Poza tym, bakterie mogą być przenoszone poprzez zabawki, czy gadżety seksualne, których używała wcześniej osoba chora. Rzeżączka, mimo iż brzmi bardzo groźnie i u wielu z nas wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, należy do chorób, które łatwo można wyleczyć. W wielu przypadkach, po jej wyleczeniu, nie dochodzi także do nawrotów.

Przyczyny wystąpienia choroby

Chorobę wywołują bakterie o nazwie Neisseria gonorrhoeae, określane również jako dwoinki, gdyż zawsze występują one parami. Bakterie te bardzo dobrze rozwijają się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Okolice intymne są zatem doskonałym dla nich miejscem. Najnowsze badania dowodzą, że dwoinki te są w stanie przeżyć do 4 godzin na takich powierzchniach, jak deska klozetowa, czy ręcznik.

Objawy rzeżączki

Choroby weneryczne charakteryzują się tym, że bardzo często mogą przebiegać bezobjawowo. Tak jest też w przypadku rzeżączki. Znaczna część pacjentów, będących nosicielami bakterii Neisseria gonorrhoeae, nie odczuwa żadnych symptomów choroby. U niektórych pacjentów mogą jednak wystąpić pewne, charakterystyczne dla rzeżączki objawy. Warto w tym miejscu podkreślić, iż choroba ta znacznie szybciej rozwija się u mężczyzn, niż w przypadku kobiet. Do typowych objawów rzeżączki występujących w przypadku mężczyzn, należy zaliczyć: żółtą wydzielinę wydobywającą się z penisa, infekcję, bądź zapalenie prostaty, a także zapalenie dróg moczowych. W przypadku kobiet natomiast mogą pojawić się takie symptomy, jak: zapalenie i podrażnienie szyjki macicy, pieczenie pochwy, wydzielanie żółto-zielonego śluzu, częste oddawanie moczu oraz krwawienie między menstruacyjne. Nieleczona rzeżączka prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Powikłania nieleczonej rzeżączki

Do najczęstszych powikłań związanych z nieleczoną rzeżączką zalicza się przede wszystkim: zapalenie narządów miednicy mniejszej, które występuje u około 20%-40% kobiet, a także niepłodność. Nieleczona choroba może doprowadzić ponadto do artretyzmu, zapalenia wątroby oraz opon mózgowych, a także do wystąpienia Chlamydii i innych chorób.

Leczenie

W przypadku rzeżączki stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające na domięśniowym podawaniu penicyliny. W związku z tym, że szczepy bakterii wywołującej rzeżączkę uodparniają się na penicylinę, zaleca się również podanie jednorazowej dawki cefalosporyn. Na chwilę obecną, najczęściej stosowanym antybiotykiem w tej grupie leków jest ceftriakson. W jednorazowych dawkach doustnych można ponadto przyjąć takie leki, jak: cefiksym, ofloksacynę, czy ciprofloksacynę. Podczas terapii nie wolno pić alkoholu, ponieważ przyczynia się on do rozwoju choroby.

2 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

2 Comments