Jak skutecznie zapobiegać chorobom wenerycznym?
O profilaktyce zakażeń przenoszonych drogą płciową mówi się wiele, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie mimo nieustannych prób i apeli zmierzających do wzrostu edukacji seksualnej, ciągle zaobserwować można niepokojącą liczbę osób zmagających się z chorobami wenerycznymi. W świadomości wszystkich ludzi, a szczególnie młodego pokolenia, powinno istnieć zagadnienie chorób wenerycznych, a przede wszystkim odpowiedniej profilaktyki. Choroby przenoszone drogą płciową mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza niezdiagnozowane, a co się z tym wiąże ? nieleczone. Takie sytuacje nie są niestety rzadkie.
Do najbardziej poważnych powikłań chorób wenerycznych należy zaliczyć między innymi bezpłodność, wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C, czy nawet AIDS. Mając na uwadze tak niebezpieczne konsekwencje zdrowotne i fakt, że choroby weneryczne mogą dotyczyć osób w różnym wieku i o różnym statusie społecznym (wbrew ciągle panującej opinii, że występują wyłącznie w środowiskach patologicznych), należy pamiętać o skutecznej profilaktyce.
Jak zapobiegać chorobom wenerycznym?
Jednym z najprostszych i najbardziej dostępnych zarazem sposobów zapobiegawczych jest zastosowanie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Prezerwatywa chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale zapobiega również infekcjom przenoszonym drogą płciową. Dzięki prezerwatywie uniemożliwiony zostaje kontakt pomiędzy powierzchniami błon śluzowych obojga partnerów, a co za tym idzie ? zwiększona zostaje ochrona przed przeniesieniem patogenów znajdujących się w wydzielinach narządów płciowych.
Prezerwatywę należy zatem stosować w przypadku każdego, ryzykownego stosunku płciowego. Co to oznacza w praktyce? Tego rodzaju zabezpieczenie należy stosować zawsze wtedy, kiedy nie mamy całkowitej pewności co do stanu zdrowia naszego partnera, czy partnerki. Najlepszym potwierdzeniem są oczywiście aktualne wyniki testów wirusologicznych, których często nie da się niestety sprawdzić, czy wyegzekwować. W związku z tym warto zabezpieczać się za pomocą prezerwatywy podczas każdego kontaktu seksualnego. Niemależe stuprocentową metodą zabezpieczającą jest oczywiście wstrzemięźliwość seksualna, co niestety nie zawsze okazuje się łatwe do zrealizowania. W takim wypadku warto zatem pamiętać o każdorazowym używaniu prezerwatywy, która w znacznym stopniu zwiększa ochronę przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.
Należy jednak pamiętać o tym, że nie daje ona 100% pewności, o czym informują zresztą producenci na opakowaniach prezerwatyw. Na uwadze trzeba mieć również fakt, że zapobieganie zawsze okaże się lepsze, niż samo leczenie ? takie trzeźwe spojrzenie na problem powinno jeszcze bardziej zachęcić do stosowania odpowiednich środków zapobiegawczych. Leczenie chorób wenerycznych nierzadko należy do procesów skomplikowanych i długotrwałych. Znacznym ryzykiem są ponadto wspomniane wcześniej powikłania. Unikajmy zatem przygodnych kontaktów seksualnych. Pamiętajmy o zabezpieczeniu mechanicznym, jakim jest prezerwatywa. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że tylko poprawnie założona i nie uszkodzona prezerwatywa może ochronić nas przed przeniesieniem choroby wenerycznej.