/ Weneryczne / Metronidazol w leczeniu chorób wenerycznych

Metronidazol w leczeniu chorób wenerycznych

tabletki medyczne

Metronidazol jest antybiotykiem wykazującym skuteczne działanie w leczeniu chorób pasożytniczych oraz bakteryjnych. Preparat ten jest wykorzystywany w leczeniu chorób wenerycznych dzięki swoim właściwościom, które umożliwiają mu przenikanie do komórki pasożyta lub bakterii oraz uszkodzenie ich DNA. W wyniku tego następuje zahamowanie tworzenia nowego DNA oraz rozprzestrzeniania się pasożytów lub bakterii w organizmie człowieka. Stosowanie metronidazolu daje w większości przypadków bardzo skuteczne efekty. Dosyć szybko lek ten łagodzi objawy infekcji.

Dzięki licznie przeprowadzonym badaniom potwierdzono jego skuteczne działanie w zwalczaniu chorób wenerycznych, przede wszystkim rzęsistkowicy oraz bakteryjnego zakażenia pochwy lub penisa. Metronidazol dostępny jest w postaci tabletek doustnych, dopochwowych, a także w postaci roztworu do wstrzykiwań i.v. oraz infuzji. Na rynku dostępny jest ponadto metronidazol w postaci maści stomatologicznej, a także żelu lub kremu.

Tabletki można przyjmować w dawce 400 mg, trzy razy dziennie przez okres siedmiu dni lub jednorazowo w dawce 5 tabletek 400 mg na raz. Dawkowanie jest zalecane w zależności od ogólnej tolerancji osoby chorej na składniki akywne leku,  a także od rodzaju schorzenia w przypadku którego lek ten został przepisany przez lekarza. Niższa dawka leku jest zalecana zwłaszcza tym osobom, które wykazują wrażliwość na antybiotykoterapię. W większości przypadków wystarcza jednak przyjęcie pojedynczej dawki leku w celu całkowitego wyleczenia infekcji i zapobiegnięcia poważnym powikłaniom zdrowotnym, do których może doprowadzić nieleczona choroba weneryczna.

Jak działa lek? Kto może go stosować?

Metronidazol oddziałowuje na komórki pasożytów oraz bakterii. Przenika do wnętrza i zapobiega ich zdolności do tworzenia DNA, a tym samym do rozwijania się. W związku z tym, że zahamowany zostaje dalszy rozwój i rozprzestrzenianie się pasożytów lub bakterii w organizmie człowieka, ustępują również objawy infekcji. W rezultacie system odpornościowy wydala z organizmu ciała obce.

Metronidazol jest lekiem, który mogą stosować jedynie osoby powyżej osiemnastego roku życia. Wskazaniem do zastosowania antybiotyku są przede wszystkim pasożytnicze, jak i bakteryjne infekcje narządów płciowych. Metronidazolem leczy się głównie takie choroby weneryczne, jak rzęsistkowica oraz zapalenie pochwy lub penisa.

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Metronidazol, podobnie zresztą jak każdy inny lek, nie może być stosowany przez wszystkie osoby. Głównym przeciwwskazaniem do zastosawania tego antybiotyku są takie schorzenia, jak: anemia, niewydolność wątroby, leukopenia, choroba Crohna, czy epilepsja. Przeciwwskazaniem jest także alergia na którykolowiek ze składników aktywnych metronidazolu. Leku nie powinny przyjmować również kobiety w ciąży. Podczas spożywania antybiotyku należy unikać spożywania alkoholu. Dotyczy to także okresu obejmującego co najmniej 48 godzin po zakończeniu terapii. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które cierpią na schorzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym, czy na ciężką niewydolność wątroby. Lek nie jest ponadto wskazany w przypadku osób, które posiadają nieprawidłowy skład krwi, mają skłonności do występowania obrzęków lub są leczeni za pomocą kortykosteroidów.

Możliwe skutki uboczne związane z przyjmowaniem leku

Metronidazol raczej nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Niektórzy pacjenci mogą być jednak wrażliwi na działanie pewnych składników aktywnych zawartych w tym leku. Możliwe skutki uboczne są niewielkie. Zalicza się do nich między innymi biegunkę, wysypkę, zawroty głowy, bóle brzucha, utratę apetytu, czy bóle głowy. Szczegółową listę ewentualnych skutków ubocznych można znaleźć oczywiście na ulotce leku.

Więcej o metronidazolu: www.metronidazol.pl

0 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>