Kiedy z wizytą u wenerologa?
Choroby weneryczne to nadal bardzo wstydliwy problem znacznej części społeczeństwa, mimo, iż coraz więcej się o nich mówi i podejmuje się starania o lepszą edukację seksualną, szczególnie osób młodych. Znaczny odsetek ludzi, mimo dużego ryzyka zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową, nie podejmuje jednak żadnych środków zapobiegawczych. Najlepszą profilaktyką jest oczywiście stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia, unikanie przypadkowych i ryzykownych zachowań seksualnych oraz regularne poddawanie się badaniom. Choroby przenoszone drogą płciową w najczęstszych przypadkach są łatwe do wyleczenia, pod warunkiem jednak, że zostaną one w miarę szybko wykryte. Dlatego też, jeśli podejrzewasz u siebie jakąkolwiek chorobę weneryczną (bez względu na to, czy zauważyłeś/aś bardzo niepokojące objawy), natychmiast zgłoś się do lekarza, najlepiej dermatologa wenerologa.
Wielokrotnie mówi się o tym, że nieleczone choroby weneryczne mogą doprowadzić do bardzo groźnych powikłań. Mogą one poważnie wpłynąć na nasze zdrowie, również płciowe. Niektóre z chorób wenerycznych prowadzą nawet do bezpłodności. Co równie niepokojące jednak ? znaczna część z nich może przebiegać bezobjawowo. Dlatego też tym bardziej należy poddać się badaniom, które będą w stanie potwierdzić lub wykluczyć obecność choroby wenerycznej.
Do najczęstszych chorób wenerycznych zalicza się przede wszystkim rzeżączkę, kiłę, chlamydię, opryszczkę narządów płciowych oraz zakażenie wirusem HIV. Wszystkie z nich rozprzestrzeniają się w wyniku niezabezpieczonych kontaktów seksualnych z osobami zakażonymi. Ale to nie jedyna droga zakażenia. Wiemy przecież, że wirus HIV może przedostać się również poprzez zakażoną krew. Standardowe badania wykonywane w większości placówek zdrowia nie zawsze pozwalają na wykrycie każdej choroby wenerycznej. Warto jednak podkreślić, że wirus HIV, chlamydia, czy rzeżączka, są poddawane regularnej kontroli. Jeżeli podejrzewamy, że osoba z którą odbyliśmy stosunek płciowy mogła być zakażona chorobą weneryczną, powinniśmy niezwłocznie udać się odpowiedniej placówki w celu wykonania obowiązkowych badań, niezależnie od tego, czy faktycznie zauważaliśmy jakieś niepokojące objawy.
Osoby, które mają wielu partnerów seksualnych, powinny regularnie poddawać się badaniom, raz w ciągu roku, nawet, jeśli stosują zabezpieczenie. Niezwykle ważne jest zrobienie odpowiednich badań, jeżeli nasz stały dotychczas partner/ka, odbył/a stosunek płciowy z inną osobą. Jakie są typowe objawy chorób wenerycznych, które tym bardziej powinny nas skłonić do poddania się badaniom?
Do typowych objawów chorób wenerycznych występujących u kobiet zalicza się przede wszystkim krwawienie podczas stosunku oraz pomiędzy miesiączkami, a także ból w dolnej części brzucha oraz w trakcie stosunku. Z kolei do typowych objawów chorób wenerycznych występujących u mężczyzn zalicza się ból jąder oraz swędzenie prącia. Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet może pojawić się także ból w trakcie oddawnia moczu, pęcherze, owrzodzenia i guzki występujące na narządach płciowych lub w okolicu odbytu, a także swędzenie w obszarze narządów płciowych. Każdy z powyższych objawów powinien nas skłonić do wizyty u wenerologa i wykonania badań na choroby weneryczne.