/ Weneryczne / Acyclovir w leczeniu chorób wenerycznych

Acyclovir w leczeniu chorób wenerycznych

lek

Acyclovir (acyklowir) (http://acyklowir.pl/) jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu opryszczki twarzy, półpaśca oraz opryszczki narządów płciowych. Działanie leku zapobiega występowaniu nowych infekcji. Acyclovir wykazuje niezwykle skuteczne działanie w zwalczaniu objawów spowodowanych wirusem opryszczki. Lek ten może być również stosowany w ramach prewencji, przeciwko występowaniu opryszczki twarzy oraz opryszczki narządów płciowych. Acyclovir dostępny jest w następujących dawkach: 200 mg oraz 800 mg. W przypadku leczenia opryszczki narządów płciowych zalecane jest przyjmowanie tabletek po 200 mg przez pięć dni, pięć razy dziennie, co cztery godziny. Z kolei w leczeniu zapobiegawczym opryszczki narządów płciowych zalecane jest przyjmowanie jednej tabletki po 200 mg, cztery raz dziennie, co 6 godzin, przez okres od pół roku do jednego roku.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych należy do poważnych chorób wenerycznych, szczególnie niebezpiecznych dla kobiet w ciąży. Chorobę tę wywołuje wirus HSV-2. W wielu przypadkach partnerzy seksualni nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że są nosicielami tego wirusa. Jest to spowodoowane przede wszystkim tym, że opryszczka narządów płciowych prawie w 90% przebiega całkowicie bez żadnych objawów. W pozostałych 10% zachorowań pojawiają się jednak pewne, charakterystyczne objawy, do których można przede wszystkim zaliczyć: pęcherzyki oraz owrzodzenia pojawiające się wokół warg sromowych oraz penisa. Mogą być one różnych rozmiarów. Pacjenci mogą odczuwać przy tym świąd oraz pieczenie. W niektórych przypadkach pęcherze te pękają, a w ich miejscu tworzą się małe i dosyć bolesne ranki.

Acyclovir w leczeniu opryszczki narządów płciowych

Acyclovir to standardowy lek wykorzystywany w ramach leczenia opryszczki narządów płciowych. Antybiotyk ten powinno się przyjmować niezwłocznie po rozpoznaniu choroby ? wtedy też jego działanie okaże się najbardziej skuteczne. Działanie leku polega na skróceniu oraz złagodzeniu objawów towarzyszących chorobie. Acyclovir może być również stosowany jako środek zapobiegawczy, szczególnie w przypadku tych osób, które często chorują na opryszczkę narządów płciowych. Składniki aktywne acycloviru pozwalają na zapobieganie rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się wirusa opryszczki pospolitej. Lek ten mogą przyjmować osoby, które ukończyły 18 lat i nie wykazują żadnych przeciwwskazań do jego zastosowania. Acycloviru nie powinny przyjmować osoby chorujące na cukrzycę lub zażywające takie leki, jak: cyklosporyna, azydotymidyna, czy cymetydyna.

Możliwe skutki uboczne

Acyclovir, podobnie jak każdy lek wydawany na receptę, może wywołać pewne skutki uboczne. Warto jednak podkreślić, że w większości przypadków lek ten jest raczej dobrze tolerowany przez organizm pacjenta. W niektórych przypadkach jedynie mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, wysypka, biegunka, czy ogólne zmęczenie. Dokładna lista możliwych skutków ubocznych znajduje się na ulotce leku.

0 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>