/ Weneryczne / Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste

para

Kłykciny kończyste należą do poważnych chorób przenoszonych drogą płciową. Postawienie szybkiej diagnozy oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia pozwala jednak na sprawne pozbycie się objawów choroby. Kłykciny kończyste, nazywane także brodawkami płciowymi, należą do chorób, które mogą przebiegać bezobjawowo. Według statystyk prawie 50% przypadków charakteryzuje się przebiegiem choroby bez widocznych symptomów. Jeżeli jednak objawy występują, przyjmują postać cielistych, bądź szarych narośli zlokalizowanych najczęściej w okolicach narządów płciowych.

Szybkie wykrycie choroby i podjęcie skutecznego leczenia pozwoli na uniknięcie bardzo poważnych powikłań oraz zmniejszenie ryzyka zarażenia partnera seksualnego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że stosowane w terapii leki umożliwiają jedynie zminimalizowanie częstotliwości pojawiania się wykwitów oraz narośli. Nie mogą one jednak całkowicie wyeliminować wirusa HPV, który jest odpowiedzialny za tę chorobę. Wirus ten już do końca pozostaje w organizmie osoby zakażonej i może powodować objawy praktycznie w każdym momencie.

Przyczyny powstawania kłykcin kończystych

Przyczyną występowania wykwitów oraz narośli jest wspomniany już wcześniej wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Kłykciny kończyste występują najczęściej u osób młodych, mniej więcej około 20. roku życia. Choroba ta dotyczy około 25% osób aktywnych seksualnie. U około 4% z nich pojawiają się charakterystyczne objawy. Mimo, iż kłykciny kończyste należą do chorób wenerycznych, do zakażenia może także dojść poprzez używanie wspólnych ręczników i kąpieli z osobą zainfekowaną. Na uwagę zasługuje fakt, że brodawki  bardzo szybko rozwijają się w przypadku zarażonych kobiet w ciąży. W rezultacie więc dziecko ma kontakt z kłykcinami już w momencie porodu. W przypadku zarażenia się chorobą może dojść do powstania brodawek w krtani dziecka.

Objawy choroby

Do typowych objawów tej choroby należy zaliczyć przede wszystkim pojawiające się zmiany skórne w postaci wykwitów i nieestetycznych narośli. Osoby zarażone bardzo często skarżą się również na świąd oraz wysięk pochodzący z pękających brodawek. Chorych na kłykciny kończyste może dotknąć także niedrożność dróg moczowych. W przypadku tego schorzenia istnieje ponadto duże ryzyko wystąpienia innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Diagnoza i leczenie

Kłykciny kończyste diagnozowane są najczęściej na podstawie wywiadu lekarskiego. Niekiedy konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego. W przypadku bezobjawowego przebiegu choroby, celem diagnozy, przeprowadza się okresowe badanie cytologiczne. Leczenie kłykcin kończystych jest objawowe. W ramach leczenia farmakologicznego, chory przyjmuje odpowiednio dobrane leki, których zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie jego odporności. Leczenie zachowawcze polega na miejscowym stosowaniu preparatów, najczęściej specjalnych maści. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie zabiegowe, polegające na usunięciu zmian chorobowych za pomocą lasera.

Więcej informacji: http://klykcinykonczyste.eu

1 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

1 Comments