/ Weneryczne / Wszawica łonowa

Wszawica łonowa

łono

Wszawica łonowa zaliczana jest do pasożytniczych chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia może także dojść w wyniku noszenia zainfekowanej odzieży, bądź poprzez kontakt z zarażoną pościelą, choć taka droga zakażenia jest zdecydowanie rzadsza. Chorobę tę wywołuje niewielkich rozmiarów wesz łonowa, która przytwierdza się do włosia, tuż przy samej powierzchni skóry. Tam też składa ona jaja. Jej pożywieniem jest krew ludzka. Okres wylęgania trwa mniej więcej trzydzieści dni. Trzeba jednak zaznaczyć, że konieczna jest w tym celu odpowiednia temperatura. Jeżeli wynosi ona poniżej 20 stopni Celsjusza, wylęg zostaje zahamowany.

Objawy wszawicy łonowej

Charakerystycznym i występującym we wszystkich przypadkach objawem wszawicy łonowej jest przede wszystkim silny świąd. Występuje on głównie w okolicach łonowych, a także na podbrzuszu. Infekcja może się również przenieść na inne części ciała, na przykład na uda, krocze, okolice pachwowe i pachwinowe. Wszawica łonowa objawia się także tak zwanymi plamami błękitnymi, które powstają w wyniku hemolizy erytrocytów. Wszy łonowe mogą bytować także na brwiach, rzęsach i innych owłosionych częściach ciała (z wyjątkiem skóry głowy), doprowadzając tym samym do widocznych zmian.

Rozpoznanie i leczenie choroby

Rozpoznanie wszawicy łonowej nie jest trudne. W większości przypadków opiera się o stwierdzenie obecności stawonogów. Niekiedy stwierdza się także wystąpienie charakterystycznych plam u osoby chorej. Wszawica łonowa wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia, gdyż może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W tym celu stosuje się gamma-heksachlorocykloheksan, zarówno w postaci emulsji, jak i maści. Pomocne w leczeniu wszawicy łonowej może okazać się także stosowanie maści rtęciowej szarej lub octu sabadylowego.  Niekiedy konieczne jest także pranie ubrań z dodatkiem sterylizującym. Preparaty takie są dostępne zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Na chwilę obecną wybór leków i preparatów na wszawicę łonową jest bardzo duży. Dostępne są na przykład różnego rodzaju żele i maści na bazie benzoesanu benzylu, czy pyriproxyfenu.

0 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>