/ Weneryczne / Kiła

Kiła

kiła

Choroby weneryczne należą obecnie do najszybciej rozprzestrzeniających się schorzeń na całym świecie. Mimo, iż wydawać by się mogło, że świadomość ludzka jest znacznie większa, niż dawniej, każdego roku odnotowuje się rosnącą liczbę zachorowań. Jedną z najbardziej groźnych i występujących również w naszym kraju chorób wenerycznych jest kiła, nazywana potocznie syfilisem. Biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat, należy stwierdzić, iż liczba przypadków zachorowań na kiłę wzrosła aż o 15%. Tak znaczny rozwój tego schorzenia wynika przede wszystkim z niewiedzy społeczeństwa na temat szerzenia się  chorób wenerycznych.

Co to jest kiła?

Kiła jest przewlekłą chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową. Chorobę tę wywołuje bakteria o nazwie krętek blady lub krętek kiły (Treponema pallidum). Jej historia wiąże się z dzisiejszym obszarem Haiti, na którym to miała pierwotnie występować. Stamtąd też została sprowadzona do Europy w XV wieku, kiedy to marynarze powracali z wypraw Kolumba. W czasach dawniejszych choroba ta była przyczyną wielu zgonów oraz trwałego kalectwa. Na chwilę obecną, mimo, iż nadal jest ona poważnym schorzeniem, da się ją skutecznie wyleczyć. Cechą charakterystyczną tej choroby jest fakt, że może ona przebiegać bezobjawowo nawet przez okres kilku lat. Nieleczona kiła może z kolei doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Objawy choroby

Pierwszym, typowym objawem kiły jest małe owrzodzenie pojawiające się w okolicy narządów płciowych. Jest to tak zwane owrzodzenie pierwotne, które może pojawić się także na języku, w gardle oraz na wargach, jeśli doszło do stosunku oralnego z osobą zakażoną. Owrzodzenie to jest bezbolesne, dlatego też może pozostać niezauważone. Poza tym, znika po upływie kilku tygodni. Nie oznacza to jednak, że osoba chora na kiłę, została samoistnie wyleczona. Choroby tej nie da się wyleczyć żadnymi domowymi sposobami. Należy niezwłocznie udać się do lekarza i podjąć skuteczną terapię. Osoby, które nie poddają się leczeniu, doświadczają dalszego postępowania choroby. Kiła wtórna charakteryzuje się tym, że na całym ciele pojawia się wysypka skórna. Na uwagę zasługuje fakt, iż pojawiające się zmiany skórne są zakaźne. Podobnie, jak w przypadku owrzodzenia, znikają one po pewnym czasie, nie oznaczając jednak wyleczenia choroby. Kiła przechodzi wówczas w okres utajenia. Następnie rozwija się natomiast kiła późna, która stanowi najgroźniejszą postać tej choroby. Rozprzestrzenianie się bakterii po organizmie stanowi przyczynę wielu uszkodzeń serca, mózgu, oczu, kości i stawów, a także innych narządów. Kiła w takiej postaci może doprowadzić do ślepoty, zaburzeń neurologicznych, psychicznych, a nawet do zgonu.

Diagnoza i leczenie

Zdiagnozowanie choroby jest możliwe za pomocą badania serologicznego, wykrywającego odpowiednie przeciwciała. Obecnie leczenie kiły opiera się na stosowaniu kuracji antybiotykowej, która bardzo dobrze radzi sobie z tego rodzaju chorobą. Najczęściej stosowanym lekiem jest penicylina.

0 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>