/ Weneryczne / Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum

Bacteria

Zakażenia bakterią Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum to bakteria, która bardzo często przyczynia się do infekcji układu moczowo-płciowego, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W chwili obecnej szacuje się, że bakteria ta jest obecna aż u 70% osób. Do zakażenia bakterią Ureaplasma urealyticum dochodzi na drodze stosunku płciowego. Sama infekcja bakterią nie jest jednak kwalifikowana jako choroba przenoszoną drogą płciową, gdyż źródło zakażenia może stanowić również krew oraz ślina chorego, a także droga kropelkowa. Cechą charakterystyczną tej infekcji jest fakt, że w większości przypadków przebiega ona bezobjawowo, w związku z czym osoba chora bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że została zakażona. Stanowi zatem schorzenie trudne do zdiagnozowania i wyleczenia.

Objawy zakażenia Ureaplasma urealyticum

Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa żadnych objawów zakażenia bakterią Ureaplasma urealyticum, o czym mowa była powyżej. W takim wypadku, jedynym sposobem na sprawdzenie, czy jest się nosicielem tej bakterii, okazuje się wykonanie testów wykrywających choroby weneryczne. Istnieją jednak pewne, niepokojące obawy, które mogą wystąpić u niektórych chorych. Mogą to być bóle występujące w trakcie oddawania moczu, bóle brzucha, krwawienia lub wydzielina z cewki moczowej. W większości przypadków jednak zdiagnozowanie choroby odbywa się całkiem przypadkowo, podczas badania obecności innych chorób, takich jak: zapalenie cewki moczowej, zapalenie błon płodowych, czy zapalenie najądrza. Infekcja Ureaplasma urealyticum może rozwinąć się w zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn, a w przypadku kobiet w zapalenie jajników, jajowodów, bądź szyjki macicy.

Powikłania po infekcji Ureaplasma urealyticum

Nieleczone zakażenie Ureaplasma urealyticum może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Do najczęściej wymienianych powikłań zalicza się: bezpłodność, zapalenie opon mózgowych, poronienie, przedwczesny poród, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, zapalenie płuc, błon płodowych oraz łożyska. Istnieje ponadto duże ryzyko, że infekcja Ureaplasma urealyticum obejmie cały organizm osoby chorej. Atakuje zatem stawy, mięśnie oraz system nerwowy.

Leczenie

Niestety nie wszystkie antybiotyki wykazują skuteczność wobec infekcji wywołanej przez bakterię Ureaplasma urealyticum. W większości przypadków stosuje się takie antybiotyki, jak erytromycyny lub tetracykliny. Działanie tych leków polega przede wszystkim na niszczeniu ściany komórkowej bakterii. Zakażenie Ureaplasma urealyticum jest całkowicie wyleczalne. Niezwykle ważne jest jednak możliwie szybkie podjęcie terapii. Najlepszą metodą na zdiagnozowanie choroby okazuje się wykonanie tak zwanego ?Multi-testu?.

0 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>