Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych (http://www.choroby-weneryczne.com/ch/opryszczka-narzadow-plciowych.php) jest na chwilę obecną jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Wywoływana jest najczęściej przez wirus HSV2. W przypadku mężczyzn opryszczka ta dotyczy żołędzi oraz napletka, a niekiedy zmiany mogą pojawić się także w cewce moczowej, w znacznym stopniu utrudniając oddawanie moczu. W przypadku kobiet natomiast zmiany zauważalne są przede wszystkim na wargach sromowych, w pochwie oraz w kroczu, a czasami także na szyjce macicy oraz na wewnętrznej powierzchni ud. Opryszczka narządów płciowych bardzo często pozostaje niezdiagnozowana z uwagi na bezobjawowy przebieg choroby, który może wystąpić w wielu przypadkach. Schorzenie to wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia oraz szczególnej pielęgnacji miejsc intymnych. Nieleczona opryszczka narządów płciowych może prowadzić do wystąpienia bardzo poważnych powikłań.
Objawy opryszczki narządów płciowych
Do typowych objawów choroby zalicza się przede wszystkim pojawiające się zmiany na narządach płciowych, swędzenie oraz pieczenie, ból podczas oddawania moczu, napięcie skóry, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych oraz ogólne złe samopoczucie. W przypadku kobiet bardzo często pojawiają się owrzodzenia w pochwie, cewce moczowej oraz w szyjce macicy. Zmiany mogą niekiedy przekształcić się w pęcherzyki wypełnione wewnątrz płynem. Objawy opryszczki narządów płciowych mijają mniej więcej po upływie dwóch tygodni. Nie oznacza to jednak, że wirus został wyeliminowany z organizmu. Bardzo często uaktywnia się on w przypadku obniżonej odporności.
Leczenie choroby
Opryszczka narządów płciowych jest schorzeniem trudnym do wyleczenia. Celem przeprowadzenia skutecznej terapii konieczne jest odwiedzenie ginekologa w przypadku kobiet oraz urologa w przypadku mężczyzn. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Może bowiem przyczynić się do uszkodzenia rozwijającego się płodu. Leczenie opryszczki narządów płciowych polega przede wszystkim na miejscowym stosowaniu specjalnych leków osuszających oraz odkażających. Wskazane jest także przyjmowanie doustnych leków przeciwwirusowych. Leczenie opryszczki narządów płciowych w znacznym stopniu pomaga złagodzić objawy choroby. Warto jednak podkreślić, że po zakażeniu wirusem HSV2 nosicielem pozostaje się już do końca życia.
Powikłania
Opryszczka narządów płciowych może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy w przypadku kobiet. Jeżeli dojdzie do zakażenia odbytnicy, możliwe jest wystąpienie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Inne, możliwe dla tej choroby powikłania, to: zaburzenia czynności układu autonomicznego oraz zapalenie rdzenia kręgowego. Wirus HSV2 może ponadto rozprzestrzenić się na inne części ciała.
Pingback:Choroby weneryczne – Weneryczne.pl » Acyclovir w leczeniu chorób wenerycznych