/ Weneryczne / Wirus HBV

Wirus HBV

hepatitis

Wirus zapalenia wątroby typu B, znany także pod nazwą HBV (hepatis B virus) to wirus prowadzący do różnych postaci zapalenia wątroby. Zidentyfikował go amerykański lekarz ? Baruch Samuel Blumberg w 1967 roku. Wirus ten znajduje się w dużych ilościach we krwi i replikuje się w wątrobie, co prowadzi do różnych postaci jej zapalenia. Może to być ostre zapalenie wątroby, przebiegające zarówno objawowo, jak i bezobjawowo, przewlekłe zapalenie wątroby, a także nadostre zapalenie wątroby, charakteryzujące się dużą śmiertelnością. HBV to wirus, który stanowi jeden z najczęściej występujących czynników rakotwórczych wśród ludzi. Bardzo często prowadzi on do pierwotnego raka wątroby.

Mimo, iż znacznie bardziej obawiamy się zakażenia wywołanego wirusem HIV, nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu wielkiej powszechności zakażeń spowodowanych wirusem zapalenia wątroby. Szacuje się, że obecnie około milion osób w naszym kraju to nosiciele tego wirusa. Co nie mniej ważne ? podobnie, jak ma to miejsce w przypadku zakażenia wirusem HIV, znaczna część tych osób nawet przez wiele lat może nie odczuwać żadnych, charakterystycznych dolegliwości towarzyszących temu zakażeniu. Ponadto, wirusy zapalenia wątroby przenoszą się znacznie łatwiej do organizmu człowieka, niż wirus HIV. Wirus HBV oraz inny wirus zapalenia wątroby typu C ? wirus HCV, stanowią przyczynę około 90% wszystkich pierwotnych złośliwych nowotworów wątroby. Wirusami tymi można się zakazić poprzez kontakty płciowe.

W ostatnich latach udało się w naszym kraju zmniejszyć nieco liczbę występowania wirusa HBV, głównie za sprawą szczepionki, która została wprowadzona do obowiązkowego kalendarza szczepień jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Na chwilę obecną jednak szacuje się, że w Polsce istnieje około 380 tysięcy osób, będących nosicielami wirusa HBV. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby, które przeszły zabieg, w wyniku którego doszło do przerwania ciągłości tkanek. Dotyczy to wszelkich zabiegów wykonywanych w szpitalach, a także w gabinetach kosmetycznych i salonach tatuażu. Warto podkreślić, że wirus HBV jest niezwykle odporny na działanie wysokiej temperatury, a jego zniszczenie jest możliwe przy zastosowaniu połączenia bardzo wysokiej temperatury z odpowiednim ciśnieniem.

Zakażenie HBV bardzo często przebiega bezobjawowo. Znaczna część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zarażona. Zakażenie to bardzo często kończy się samoistnym wyleczeniem i pozostawia odporność. Niestety niekiedy może jednak dojść do objawowego ostrego zapalenia wątroby, które wiąże się z poważnymi już dolegliwościami. Do głównych objawów zalicza się przede wszystkim: bardzo złe samopoczucie, żółtaczkę, dolegliwości bólowe występujące pod żebrami, ogólne osłabienie, złą tolerancję pewnych pokarmów oraz alkoholu, bóle mięśniowe, bóle stawów, jasne zabarwienie stolca, a także ciemne zabarwienie moczu.

Niekiedy ostre zapalenie wątroby może przejść w stadium przewlekłe, które w większości przypadków przebiega bezobjawowo nawet przez wiele lat. Do charakterystycznych objawów przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby zalicza się przede wszystkim: osłabienie, dolegliwości bólowe występujące pod żebrami, bądź w klatce piersiowej, bóle stawów, złą tolerancję alkoholu i pewnych pokarmów, zmianę masy ciała, wzdęcia, a także rozwolnienia. W przewlekłym zapaleniu wątroby charakterystyczne są także pewne objawy psychiczne, do których można między innymi zaliczyć: obniżenie nastroju, stany depresyjne, zmniejszenie motywacji, problemy ze snem, czy mniejszą wytrzymałość na stres. Nadostre wirusowe zapalenie wątroby wiąże się przede wszystkim z bardzo szybkim pogarszaniem się stanu pacjenta. Przeprowadzana jest wówczas niezwykle intensywna terapia specjalistyczna.

0 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>