Azytromycyna w leczeniu chorób wenerycznych
Działanie leku i wskazania do jego zastosowania
Azytromycyna to jeden z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych antybiotyków skutecznie zwalczających wszelkie infekcje bakteryjne, zwłaszcza te przenoszone drogą płciową. Jest to antybiotyk azalidowy, który działa bakteriostatycznie. Większe dawkowanie leku wykazuje działanie bakteriobójcze. Działanie leku polega przede wszystkim na hamowaniu rozwoju bakterii wskutek blokady syntezy białek w komórkach bakteryjnych. Azytromycyna to lek zalecany w ramach zwalczania takich chorób wenerycznych, jak chlamydia, ureaplasma urealyticum, rzeżączka, czy mycoplasma genitalium. Antybiotyk ten stosowany jest także w przypadku leczenia zapalenia cewki moczowej, czy zakażenia płuc i oskrzeli. Wszystkie wymienione wyżej choroby wiążą się z dużym dyskomfortem, a także z ciężkim przebiegiem, głównie ze względu na uciążliwe objawy. Już jedna tabletka azytromycyny może przynieść znaczną ulgę.
Dawkowanie leku
Zarówno dawkowanie, jak i częstotliwość przyjmowania azytromycyny powinny być ustalone przez lekarza. Należy szczególnie podkreślić, że dawka jest dobierana pod względem rodzaju choroby, a także jej nasilenia. Optymalne dawkowanie w przypadku chlamydii to przyjęcie pierwszego dnia 500 mg azytromycyny (jedna tabletka posiadająca 500 mg lub dwie tabletki posiadające 250 mg), a w kolejnych czterech dniach jednej tabletki zawierającej 250 mg azytromycyny. W przypadku rzeżączki zaleca się zazwyczaj przyjęcie jednorazowo 1000 mg azytromycyny razem z innym preparatem, którym jest tak zwany Cefiksym. Typowe dawkowanie w przypadku choroby Mycoplasma genitalium to równoczesne i jednorazowe przyjęcie dwóch tabletek zawierających po 250 mg azytromycyny.
Przeciwwskazania do zastosowania leku
Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest przede wszystkim nadwrażliwość na azytromycynę, erytromycynę oraz inne antybiotyki ketolidowe lub makrolidowe. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na upośledzenie czynności wątroby, a także zmagające się z zaburzeniami neurologicznymi, bądź psychicznymi.
Możliwe działania niepożądane
Azytromycyna została przebadana klinicznie i jej przyjmowanie zgodnie ze wszystkimi wskazaniami jest bezpieczne dla pacjentów. Możliwe działania niepożądane są zjawiskiem rzadkim, choć oczywiście mogą wystąpić, jak w przypadku każdego leku, sprzedawanego na receptę. Do możliwych działań niepożądanych zalicza się przede wszystkim: senność, zawroty głowy, a także zaburzenia żołądkowo-jelitowe, przede wszystkim: bóle brzucha, nudności i brak łaknienia.
Preparaty zawierające w swoim składzie azytromycynę
Do preparatów sprzedawanych na polskim rynku, a zawierających w swoim składzie azytromycynę, należy zaliczyć:
- Azibiot
- Azigen
- Azimycin
- Azithromycin Genoptim
- Azithromycinum 123ratio (AziTeva)
- Azitrin
- AzitroLek
- AzitroLek 250
- AzitroLek 500
- Azitrox 250
- Azitrox 500
- Azycyna
- Azyter
- Bactrazol
- Canbiox
- Macromax
- Nobaxin
- Oranex
- Sumamed
- Sumamed forte
- Zetamax