/ Weneryczne / Chlamydia

Chlamydia

chlamydia

Chlamydia to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń wenerycznych, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Znaczny wzrost zachorowań na chlamydię rozpoczął się wraz z początkiem lat 90. Choroba ta występuje najczęściej w przypadku młodych i aktywnych seksualnie kobiet. Dotyka przeważnie osoby pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Schorzenie to wywołuje bakteria o nazwie Chlamydia trachomatis. Cechą charakterystyczną tej choroby jest fakt, że może ona pozostać niezauważona, gdyż około 74% osób zakażonych nie odczuwa żadnych objawów chlamydii. Chlamydia trachomatis wywołuje stany zapalne narządów płciowych, prowadzi do niepłodności i może stać się przyczyną poważnych powikłań ciąży. W przypadku kobiet ciężarnych choroba ta jest niezwykle groźna, ponieważ istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na noworodka. Dziecko zakażone chlamydią cierpi z reguły na zapalenia gałki ocznej, spojówek, bądź płuc. Ryzyko zakażenia tą chorobą jest duże, ale dostępne obecnie antybiotyki skutecznie radzą sobie z jej wyleczeniem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że do zakażenia chlamydią dochodzi dziesięć razy częściej, niż w przypadku rzeżączki.

Objawy zakażenia chlamydią

Choroba ta bardzo często przyjmuje bezobjawową postać. Dlatego też, w ramach profilaktyki, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosunku płciowego, używając na przykład prezerwatyw. Nie zawsze jednak choroba przebiega bezobjawowo, a do jej typowych symptomów pojawiających się w przypadku kobiet można zaliczyć: krwawienie po odbytym stosunku płciowym lub pomiędzy cyklami miesiączkowymi, wydzielinę z pochwy charakteryzującą się nieprzyjemnym zapachem, a także ból w okolicach podbrzusza. Mężczyźni z kolei mogą odczuwać następujące dolegliwości: zapalenie i ból jąder, wydzielina z penisa o nieprzyjemnym zapachu oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Wszystkie wymienione objawy powinny być sygnałem do wykonania badań na obecność chorób wenerycznych.

Leczenie choroby

Zakażenie wywołane bakterią Chlamydia trachomatis leczy się za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków. Aby kuracja mogła okazać się skuteczna, konieczne jest jej przeprowadzenie u obojga partnerów. Po zakończeniu kuracji należy przeprowadzić badania kontrolne. W ramach leczenia stosuje się najczęściej doksycyklinę lub azytromycynę, która jest jednak lekiem z wyboru.

Skutki nieleczonej chlamydii

Konsekwencje nieleczonej chlamydii mogą okazać się niezwykle uciążliwe. Do najbardziej poważnych komplikacji zdrowotnych należy przede wszystkim zaliczyć: zapalenie narządów miednicy mniejszej występujące u kobiet. W przypadku około 5% chorych kobiet schorzenie to może również doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Nieleczona choroba może doprowadzić także do niepłodności. W przypadku mężczyzn natomiast schorzenie to może przerodzić się w zespół Reitera lub w reaktywne zapalenie stawów. Ponadto, częstym powikłaniem jest także obrzęk jąder.

1 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

1 Comments