/ Weneryczne / Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy

female reproductive system

Bakteryjne zapalenie pochwy, nazywane także waginozą, to niezwykle wstydliwy problem wielu z nas. Należy do stosunkowo często rozpoznawanych schorzeń, występujących zarówno w przypadku młodych, jak i dojrzałych kobiet. Główną przyczyną bakteryjnego zapalenia pochwy jest przede wszystkim zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Bakterie mnożą się najprawdopodobniej z powodu zmniejszonej odporności organizmu, a także na skutek zaburzeń immunologicznych.

Wbrew powszechnie panującej opinii, waginoza nie należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Schorzenie to może bowiem wystąpić także u kobiet, które nie prowadzą życia seksualnego. Należy jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że bakteryjne zapalenie pochwy znacznie częściej występuje u kobiet aktywnych pod względem seksualnym. Choroby tej w żadnym przypadku nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona waginoza może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, spośród których wymienić można między innymi zakażenie macicy.

Czynnikami wspomagającymi rozwój tej choroby są przede wszystkim: młody wiek, zaburzenia cyklu miesiączkowego, stosowanie tamponów dopochwowych oraz częste zmiany partnerów seksualnych. Celem zdiagnozowania bakteryjnego zapalenia pochwy, konieczne jest przeprowadzenie badania, które ocenia biocenozę pochwy, obecność rzęsistków, komórek drożdży oraz komórek jeżowych. Rozpoznanie bakteryjnego zapalenia pochwy ustalane jest na podstawie kryteriów Amsela, które powstały w 1983 roku.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Do typowych objawów waginozy zalicza się przede wszystkim intensywne upławy, które charakteryzują się bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachem. Wydobywająca się z pochwy wydzielina jest biała i rzadka. Nieprzyjemny zapach upławów wzmaga się podczas miesiączkowania. Zdecydowana większość kobiet nie rozpoznaje u siebie objawów bakteryjnego zapalenia pochwy, gdyż nie są one na tyle charakterystyczne, jak ma to miejsce w przypadku innych chorób wenerycznych. Główną tego przyczyną jest fakt, że choroba ta rozwija się wewnątrz pochwy.

Konsekwencje nieleczonej choroby

Wcześnie zdiagnozowane i leczone bakteryjne zapalenie pochwy nie jest schorzeniem uciążliwym. Stosunkowo szybko i łatwo da się je wyleczyć, a ponadto nie prowadzi ono do poważnych problemów zdrowotnych. Komplikacje pojawiają się wówczas, jeśli choroba ta nie jest w ogóle, bądź nieprawidłowo leczona. Istnieje duże ryzyko rozwoju innych chorób, które przenoszone są drogą płciową. Nieleczona waginoza może doprowadzić między innymi do poważnych powikłań w czasie ciąży. Inne skutki nieleczonej choroby to: zapalenie narządów miednicy mniejszej, zapalenie cewki moczowej, czy większa podatność na zakażenie wirusem HIV. Nie należy zatem lekceważyć tego schorzenia i możliwie najwcześniej rozpocząć odpowiednie leczenie.

Leczenie

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy obejmuje przede wszystkim stosowanie leków miejscowych oraz antybiotyków, takich jak: metronidazol oraz klindamycyna. Antybiotykoterapia wymaga dodatkowo przyjmowania preparatu zawierającego bakterie Lactobacillus, które odbudowują prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Więcej:

0 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>