/ Weneryczne / Mycoplasma genitalium

Mycoplasma genitalium

Scientist looking through a microscope in a laboratory

Mycoplasma genitalium jest bakteryjnym zakażeniem przenoszonym drogą płciową. Choroba ta, podobnie zresztą jak inne schorzenia przenoszone drogą płciową, może początkowo rozwijać się bezobjawowo, utrudniając tym samym postawienie właściwej diagnozy. Innym czynnikiem utrudniającym rozpoznanie tej mykoplazmozy jest fakt, że bakteria za nią odpowiedzialna, została wykryta stosunkowo niedawno, w związku z czym bardzo trudno odróżnić tę chorobę od innych, podobnie przebiegających. Jej objawy mogą przypominać rzeżączkę lub chlamydię. Bezobjawowy przebieg choroby prowadzi z kolei do braku podjęcia czynności, pozwalających na jej zdiagnozowanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Warto jednak podkreślić, że nieleczona Mycoplasma genitalium może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, objawiających się między innymi w bezpłodności. Choroba ta stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zakażenia cewki moczowej u mężczyzn. Niekiedy towarzyszy ona także bakteryjnemu zapaleniu pochwy u kobiet.

Przyczyna zakażenia

Zakażenie to wywołuje bakteria Mycoplasma Genitalium należąca do rodzaju Mycoplasma. Bakteria ta nie posiada ściany komórkowej i bytuje w układzie moczowo-płciowym człowieka. Bardzo często prowadzi ona do zakażeń dróg moczowo-płciowych. Zakażenie Mycoplasma Genitalium przenoszone jest na drodze kontaktów płciowych. W grupie ryzyka znajdują się zatem osoby uprawiające seks bez odpowiedniej antykoncepcji barierowej w trakcie stosunków waginalnych. Taką antykoncepcją sa oczywiście prezerwatywy. Ryzyko obejmuje także kontakty oralne oraz analne. Niezabezpieczony stosunek seksualny może doprowadzić do przeniesienia bakterii na narządy płciowe. W przypadku kobiet zakażenie to może obejmować pochwę, szyjkę macicy, jajowody, przymacicza oraz endometrium, prowadząc do zapalenia narządów miednicy mniejszej. Z kolei u mężczyzn zakażenie Mycoplasma Genitalium prowadzi do nawracającego zapalenia cewki moczowej.

Objawy Mycoplasma Genitalium

Infekcja przebiega najczęściej bezobjawowo, w związku z czym zdecydowana większość osób zakażonych nie zdaje sobie z tego sprawy i nie podejmuje żadnych czynności w ramach leczenia. Celem zdiagnozowania schorzenia konieczne jest przeprowadzenie specjalnych badań wykrywających choroby weneryczne. Niekiedy infekcji tej mogą towarzyszyć takie objawy, jak: ból i pieczenie okolic cewki moczowej, ból podczas oddawania moczu, częstomocz oraz uczucie parcia na pęcherz. Mężczyźni mogą zaobserwować także wyciek z cewki moczowej oraz podrażnienie prącia.

Powikłania

Rozwijająca się i nieleczona choroba może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku mężczyzn może to być zapalenie najądrza i gruczołu krokowego. U kobiet z kolei schorzenie to może skutkować zapaleniem szyjki macicy oraz narządów miednicy. Mycoplasma genitalium może także doprowadzić do bezpłodności, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Leczenie

Najbardziej skuteczną metodą leczenia Mycoplasma Genitalium jest  zastosowanie kuracji obejmującej przyjmowanie leku o nazwie Azytromycyna. Terapia trwa pięć dni. W pierwszym dniu należy przyjąć dwie tabletki antybiotyku o łącznej dawce 500 mg. Przez następne dni przyjmuje się jedną tabletkę dziennie o dawce 250 mg.

0 DODAJ KOMENTARZ

Dodaj wiadomość tutaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>